Zvěřina je mezi lidmi oblíbená, je ale zdravá?

Maso zvířat ulovených volně v přírodě, zkráceně prostě zvěřina. Mnoha lidmi milovaná, mnoha (jak už to bývá) nenáviděná. Je ovšem její konzumace dobrá pro naše zdraví nebo se jedná o tukovou bombu, kterou se pomalu a jistě zabíjíme? Pojďme se na to společně podívat.

Zvěřina je zdravá, vážně!

I když se to nezdá, maso z volně žijící zvěře, a hlavně z té vysoké, patří mezi nejzdravější zdroj bílkovin. Lesní zvěř není v průběhu života vystavována růstovým hormonům, lékům ani jiným chemickým látkám, které se na kvalitě masa podepisují. Stejně jak má lesní zvěř volný výběh a dostatek pohybu, díky čemuž její maso není ani zdaleka tolik tučné jako u zavřených krav nebo prasat.

Záleží samozřejmě na přípravě.
Záleží samozřejmě na přípravě.

Zvěřina je pro člověka opravdu zdravá, neboť má vysoký obsah železa, které podporuje zdravou krev. Dále je toto maso zdrojem bílkovin a vitamínů B (B1, B2, B3, B5, B6 i B12), obsahuje zinek, a jak již bylo zmíněno, hodně málo tuku. Lidé konzumující zvěřinu získávají všechny důležité aminokyseliny, které podporují mimo jiné regeneraci a tvorbu buněk nebo posilování imunitního systému. Věděli jste, že zvěřinu můžete i při dietě?

Všeho moc škodí a na co si dát pozor?

Jak to ale bývá se vším, všeho moc škodí. Dejte si proto pozor na nadměrnou konzumaci živočišných bílkovin. Jednou týdně zvěřina ovšem neuškodí. Na co si ale u zvěřiny dát ještě pozor? Nakupujte pouze z ověřených zdrojů, v žádném případě nekonzumujte zvěř z rizikových oblastí s vysokým výskytem infekce a samozřejmě se vyvarujte také zvěři sražené na silnici.

Sehnat lze i maso z bažanta.
Sehnat lze i maso z bažanta.

A jak takové maso nejlépe připravit? Pečte vždy v nádobách s poklicí, abyste zamezili rychlému vysušení. Maso podávejte ihned po tepelné úpravě nakrájené na tenké plátky. Receptů, co ze zvěřiny připravit a jak si pochutnat najdete opravdu mnoho. Tak dobrou chuť!